W czerwcu tego roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność współtworzyć Festiwal Myślenia Projektowego, organizowany przez Samorząd województwa łódzkiego. Głównym celem Festiwalu jest szerzenie idei podejścia design thinking (myślenia projektowego).
Podczas kilku ciepłych, czerwcowych dni, razem z innymi miłośnikami tej metody, pokazywaliśmy i uczyliśmy, jak wykorzystywać ją do w projektach dotyczących przestrzeni publicznej, tworzenia nowych usług i produktów oraz pokazywanie kreatywnego potencjału województwa łódzkiego. W ramach Festiwalu odbył się szereg konferencji, wystaw, warsztatów i akcji miejskich na terenie całego miasta. Mieliśmy przyjemność prowadzić pięć takich wydarzeń.
Konferencja „Wymiana myśli” to merytoryczne wprowadzenie do metodologii design thinking. Konferencja została podzielona na dwie części: wykładową i warsztatową. Podczas pierwszej części prowadzonej przez Ralpha Talmonta z TEDx Warsaw zaproszeni eksperci opowiadali o swoich doświadczeniach z design thinking. S360 reprezentował Grzegorz Młynarski, który podczas wystąpienia „Myślenie projektowe w praktyce projektanta usług publicznych” zaprezentował nasze podejście i narzędzia, które wykorzystujemy w procesie projektowania usług.
Po dyskusji panelowej odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy mapowali potrzeby użytkowników związane z festiwalami, formułowali insighty i wyzwania projektowe, tworzyli matryce grupujące i mapy punktów styku. Wybrane rozwiązania odpowiadające na tzw. „największe punkty bólu” zostały przeniesione na karty rozwiązań i makiety punktów styku. Prototypy nowych usług zostały przetestowane i zaopiniowane przez użytkowników a ich uwagi trafiły do katalogu rekomendacji.
Mieliśmy także przyjemność przeprowadzić spacer po Łodzi, w czasie którego uczestnicy mieli zadanie oceniać usługi publiczne, takie jak komunikacja miejska, szlaki komunikacyjne, mała architektura czy system informacji. Przy pomocy naszych autorskich zeszytów badacza, spacerowicze przeprowadzili „miejskie safari”, sprawdzając i oceniając na ile miejskie usługi są dopasowane do użytkownika.
Testom zostały poddane były więc wiaty przystankowe, rozkłady jazdy, biletomaty oraz same bilety. Zebrane podczas spaceru ślady posłużyły do stworzenia mapy punktów styku miejskich usług Łodzi na warsztatach, a zebrane rekomendacje zostały oficjalnie złożone na ręce Pana Marszałka podczas zakończenia Festiwalu. Spacer prowadziłam wraz z zaproszoną do projektu Aleksandrą Tatarczuk.
Warsztaty „Green Design Thinking” dla dzieci, przygotowaliśmy razem z Kwiatkibratki. Dzieci we współpracy z rodzicami tworzyły zielone i żywe prototypy wymarzonych podwórek, ale nie własnych, a swoich partnerów. W czasie licznych ćwiczeń i zabaw dzieciaki miały okazję w działaniu poznać podstawy metody design thinking i uczyć się myśleć jak projektant, rozmawiać o szczególnej wadze zieleni w mieście oraz wczuwać się w potrzeby i bariery drugiej osoby. Swoje pomysły najpierw zwizualizowały przy pomocy trójwymiarowych wycinanek, a następnie w drewnianych skrzynkach przy pomocy ziemi, żywych kwiatów i własnoręcznie zrobionych elementów z papieru, patyków i nie tylko. Warsztat przeprowadziłam z Aleksandrą Tatarczuk z pracowni Dwie Ole)
Festiwal to także inspirujące wystawy, wydarzenia towarzyszące, niekończące się dyskusje i spotkania, które na długo zapadną w naszej pamięci. To było wspaniałe, dobrze zaprojektowane doświadczenie – cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć.
Scenariusze i prowadzenie warsztatów: Grzegorz Młynarski, Julia Dziubecka, Aleksandra Tatarczuk
Metoda warsztatowa: design thinking
@Julia Dziubecka (s360)
Zdjęcia: Festiwal Myślenia Projektowego, G. Michalik i L. Szelag