Kryptowaluta (BTC) ma już 6 lat, ale do tej pory tylko o niej czytałem. W ramach akcji #sprawdzam, razem z magazynem FUTU, postanowiliśmy zobaczyć, jak naprawdę działa. Karol Kopańko napisał tekst o bitcoinach, a Piotr Młynarczyk z redakcji FUTU postanowił Karolowi za ten tekst zapłacić bitcoinami. My patrzyliśmy na ręce, zadawaliśmy pytania i przedzieraliśmy się przez ustawienia wirtualnych portfeli, aby sprawdzić, które rzeczy działają bez zarzutu, a nad którymi należy jeszcze popracować.

Bitcoin – jak to działa?

Wskazówka: poproś o wprowadzenie w temat znajomego

Piotr zaczął przygodę z BTC na platformie bitcoin.pl, którą znalazł z pomocą Google. Na bitcoin.pl znajduje się spis restauracji, hoteli, barów i sklepów, w których można płacić bitcoinami. Z artykułów na portalu dowiesz się, co to jest bitcoin, jak działa i jak zacząć. W portalu jest też wiele poradników, które pomogą Ci wybrać portfel i giełdę.

Portfel to aplikacja webowa lub mobilna, która pozwala na przechowywanie bitcoinów i dokonywanie płatności. Giełda bitcoinów to portal, na którym można kupić lub sprzedać bitcoiny.

Początek z kryptowalutą to ciąg znaków zapytania – nie wiadomo od czego zacząć

Liczba propozycji na bitcoin.pl może oszołomić nowicjusza, dlatego Piotr postanowił poradzić się znajomego, żeby zaoszczędzić czas i nie testować wielu rozwiązań.

Giełda. Bitcoin – gdzie kupić cyfrowe monety?

Wskazówka: rachunek za prąd nie jest konieczny przy rejestracji na giełdzie BitBay.net

W celu zakupu wirtualnej waluty, znajomy Piotra polecił mu jedną z pierwszych polskich giełd – Bitbay.net. Przy rejestracji konta na Bitbay.net należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu osobistego, datę wydania, datę ważności, dołączyć skan dowodu i skan rachunku za energię elektryczną lub inny dowód potwierdzajacy miejsce zamieszkania. Jeśli rejestrujesz konto firmowe, dodatkowo będziesz poproszony o dołączenie odpisu NIP-u, REGON-u i KRS-u. Dla Piotra, który rejestrował na Bitbay.net konto firmowe, największym problemem okazało się pozyskanie rachunku za prąd. Podobny problem mogę mieć osoby, które na przykład wynajmują mieszkanie.

Problem udało się rozwiązać po rozmowie z doradcą on-line giełdy Bitbay.net, który poradził upload pliku z KRS-em lub dowodem osobistym po raz drugi. Zadziałało!

Giełda. Bitcoin – jak kupić cyfrowe monety?

Wskazówka: tabela opłat i prowizji na BitBay.net

Weryfikacja konta na Bitbay.net trwała 2 godziny. Aby kupić bitcoiny trzeba zasilić konto na Bitbay.net z rachunku bankowego. Do wyboru mamy: przelew bankowy, przyspieszoną lub ekspresową wpłatę (CashBill, bez konieczności rejestrowania konta), wpłatę w placówce Poczty Polskiej, w Żabce lub Fresh Markecie. Piotr wybrał przelew bankowy. Pieniądze trafiają na konto giełdy Bitbay.net najbliższym ELIXIR-em.

Gdy masz już złotówki na koncie Bitbay.net to możesz złożyć zlecenie kupna BTC (grafika). 21 maja 2015 bitcoiny można było kupić po kursie 849 zł za 1 BTC.

Portfel. Jak zapłacić bitcoinami?

Wskazówka: poradnik jaki portfel wybrać

Gdy już kupiłeś na giełdzie bitcoiny i chcesz nimi zapłacić za usługi lub produkty, to musisz w tym celu założyćportfel elektroniczny. Portfel to:

 • aplikacja na telefon – najlepszy, gdy płacisz poza domem,
 • aplikacja na komputer,
 • program komputerowy (portfel offline),
 • klucz USB (portfel sprzętowy) – najlepszy, gdy bitcoiny traktujesz, jak inwestycję, itd.

Piotr wybrał lekki portfel Multibit (aplikacja na komputer). Ja wybrałem Blockchain dostępny z poziomu przeglądarki (jest też w wersji aplikacji mobilnej na Androida i iOS). Każdy portfel ma swój adres (np. 18csR4sMBJndAFfrVEBsKtE66CEb5YHjUT), który udestępniany komuś, kto ma wysłać nam płatności. Można go porównać do numeru konta bankowego. Zasilenie portfela bitcoinami kupionymi na giełdzie Bitbay.net wiąże się każdorazowo z opłatą (0.0002 BTC = 18 groszy) niezależnie od kwoty.

Wyniki testów + rekomendacje

Rozpoczęcie przygody z kryptowalutą przysporzyło trudności Piotrowi i nam. W świat złota XXI wieku najlepiej wkroczyć z przewodnikiem, kimś, kto zna temat z własnego doświadczenia. Piotr nie został fanem bitcoinów. My mamy ochotę poznać BTC bliżej. Poniżej prezentujemy najlepsze i najgorzej działające funkcje, które udało nam się przetestować.

Nie działa / mieliśmy problem:

 • przy rejestracji na giełdzie Bitbay.net wymagany jest skan rachunku za prąd (a to nie jest konieczne),
 • przy doładowaniu konta Bitbay.net (opcja: przyśpieszona i eksperesowa z CashBill) nie działa automatyczne przekierowanie do konta w banku (trzeba zalogować się i wykonać przelew wpisując nr rachunku, odbiorcę, kwotę i tytuł przelewu),
 • kurs bitcoina jest niestabilny,
 • przelew bitcoinami niczym nie różni się od krajowych przelewów bankowych (Piotr)

Działa / podoba nam się:

 • instrukcje “krok po kroku” dla początkujących na bitcoin.pl
 • konsultant on-line na BitBay.net ważnym punktem styku dla początkujących,
 • szybki przelew we wszystkie miejsca na świecie,
 • transfer między portfelami kosztuje tylko 9 groszy (0,0001 BTC),

Rekomendacje:

 • Rekomendacja dla bitcoin.pl: należy dodać rekomendacje innych użytkowników, w sposób, który umożliwi nowicjuszowi wybór konkretnego portfela i miejsca zakupu bitcoin (np. ścieżka dla osoby, która chce traktować bitcoin, jako inwestycję + rekomendacja osoby, która ma taki sam cel)
 • Rekomendacja dla BitBay.net: należy usunąć z formularza do rejestracji informację o obowiązku przesyłania rachunku za prąd.
 • Rekomendacja dla CashBill: warto wprowadzić automatyczne przelewy bankowe.

Ciąg dalszy nastąpi.
W testach pomagała mi Julia Dziubecka (s360).

Przeczytaj artykuł o Bitcoinach w najnowszym FUTU.

 • finanse
back

następny artykuł

Premiera nowego numeru FUTU

Szybki kontakt cloud - szybki kontakt